Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trocha historie

20. 12. 2007
  Centrem squattingu se v České republice stala Praha, kde od roku 1990 vzniko celkem sedm squatů.
Prvním z nich byl dům Zlatá loď v Náprstkově ulici na Starém městě. Existoval čtyři roky, než všech pětatřicet nelegálních nájemníků v květnu 1994 vystěhovala policie.

Stejný osud postihl na jaře roku 1992 i squattery smíchovské kolonie Buďánka, kteří po necelém roce, kdy domky začali obsazovat, museli squat opustit, Někteří z tamních squatterů se ihned přestěhovali do holešovického domu v ulici podplukovníka Sochora, kde mezitím vznikl v pořadí  třetí squat v metropoli. Takzvanou Sochorku obývali squatteři nelegálně až do roku 1197, kdy se jim podařilo uzavřít dohodu s Městskou částí Praha 7. Squatteři vypracovali projekt Centra svobodného vzdělávání a začali připravovat různé přednášky ze sociologie, politologie či ekologie. Radnice jim proto uvolnila spodní část domu v ulici Za papírnou, kde mohli v této činnosti pokračovat. Tam už museli platit nájemné, které bylo pouze symbolické, jedna koruna za metr čtvereční na rok.  Tento squat se tak stal dosud jediným legálním v České republice.

V září roku 1993 obsadila skupina mladých lidí břevnovský statek Ladronka a předložila magistrátu projekt Autonomního sociálně- kulturního centra. Tento mediálně nejznámější squat existoval 7 let- až do 10.10.2000, kdy ho policie vyklidila.

V roce 1997 vznikl squat také v Libni v Zenklově ulici: vyklizen byl v lednu roku 1998.

Posledním známám squatem je v současné době trojská vila Milada, do které se squatteři nastěhovali v květnu roku 1998.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fabrika

(tomm, 9. 5. 2011 13:32)

pise se tady o praze a hlavne ze sou tady dve fotky ze squatu fabrika z moravskeho krumlova